ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje

Na silnicích vzniká více výtluků než loňskou zimu

16.02.2017 12:18

Zlínský kraj - Výtluků na silnicích je letos více než před rokem. Může za to drsnější zimní počasí a zejména častější střídání teplot nad a pod bodem mrazu.

Větší výskyt výtluků na vozovkách než například v loňském roce zaznamenávají silničáři ve všech čtyřech okresech Zlínského kraje. Už se také pustili do jejich oprav pomocí studené obalované směsi. „Tyto zimní opravy zpravidla nemají dlouhou trvanlivost, i když se výtluk vysuší a směs dohutní. Zastudena položený materiál se dostatečně nespojí s okolní vozovkou a má tendenci se po nějakém čase opět vydrolovat. Delší životnost mají až vysprávky, které se mohou realizovat horkým materiálem poté, až začnou na jaře pracovat obalovny živičných směsí," uvedl provozně-technický náměstek Ředitelství silnic Zlínského kraje Ing. Radek Berecka. Studené obalované směsi už se tuto zimu spotřebovalo v kraji na opravu výtluků 48 tun.

Vytváření výtluků na vozovkách bývá přímo úměrné počtu mrazových cyklů. Voda z deště nebo tajícího sněhu při kladných denních teplotách vzduchu zateče do drobných spár v povrchu starších vozovek, v noci při poklesu teploty pod nulu zmrzne, zvětší svůj objem a začne vozovky trhat. „Právě počasí posledních dnů se střídáním teplot pod a nad bodem mrazu tomuto procesu velmi nahrává. Odolávají mu jen nově rekonstruované nebo celoplošně obnovené vozovky, jejichž povrch ještě nebyl silničním provozem nijak narušen," vysvětlil ředitel ŘSZK Ing. Bronislav Malý.

Pravidelné lokální vysprávky výtluků na všech silnicích II. a III. třídy zahajují silničáři po skončení období zimní údržby. Za příznivého počasí a dostatečně vysokých teplot to může být již ve druhé polovině března. Začíná se na silnicích s větším dopravním významem a postupně se přechází i na méně využívané komunikace.

Vydáno ve spolupráci s KÚ ZK

Předchozí tiskové zprávy na téma zimní údržby silnic

10. 02. 2017 - Náklady na zimní údržbu v lednu byly průměrné
17. 01. 2017 - Zimní údržba silnic je nejnákladnější za posledních šest let
31. 10. 2016 - Silničáři přecházejí na zimní režim

 


Počet přístupů: 763, Tisk stránkyUzavírky, objížďky

Letní pohotovost, kontakty

INTERREG V-A

IROP (2014-2020)

ROP (2007-2013)

Stavby SROP

Evropský fond solidarity

Logo SFDI 


 


ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje | 2018 | Vypnout grafiku | Mapa webu | Code by PCHweb.cz | RSS