Ředitelství silnic Zlínského krajePočasí přeje silničářům. Leden přinesl úspory

Zlínský kraj 11. 2. 2008 - Téměř ve všech sledovaných ukazatelích zimní údržby komunikací zaznamenali siničáři na území Zlínského kraje na silnicích II. a III. třídy výrazně nižší hodnoty než v minulých letech. Počasí s minimálním množstvím sněhu přináší úspory a umožňuje, aby se silničáři věnovali například vysprávkám silnic, prořezávání stromů, opravám dopravního značení.

Sypače s radlicemi teď jsou teď vidět častěji odstavené na dvoře SÚS než při zásazích v terénu / Foto Vojtěch Cekota (ŘSZK)

Z podrobného rozboru zimní údržby komunikací II. a III. třídy ve Zlínském kraji za měsíc leden 2008 vyplývá, že se v tomto období například pluhovalo jen 23 tisíc kilometrů silnic, což je 29 % loňské skutečnosti a jen 18 % (!) pluhování z ledna 2006. Spotřeba soli činila letos 1 219 tun, to je 83 % loňské skutečnosti a 76 % z množství soli spotřebované v roce 2006. Celkové náklady na zimní údržbu v lednu 2008 dosáhly částky 19,484 milionu korun. Před rokem to bylo 24,569 milionu a v lednu 2006 přišla zimní údržba krajských silnic na 30,480 milionu korun. V lednu letošního roku vyjížděli silničáři s pluhy a sypači do terénu nejčastěji v hornatých částech okresu Vsetín. Lednové náklady na zimní údržbu komunikací činily ve vsetínském okrese 7,127 milionu korun, což je 36,6 % nákladů celého kraje. Nejméně stála zimní údržba komunikací v lednu v okrese Kroměříž - 4,026 milionu korun.

Od října do konce ledna 2008 již stála zimní údržba komunikací II. a III. třídy v kraji 54,269 milionu korun.

Pro motoristy má průběh zimy příznivé důsledky. Povrch vozovek zatím není příliš poničen velkým množstvím takzvaných zmrazovacích cyklů (rozmrznutí a zamrznutí vody na povrchu vozovky). Je proto předpoklad, že více peněz než v loňském roce zbude na opravy vozovek v jarním období.

I v lednu mohly pokračovat práce na rekonstrukci průtahu v Salaši / Foto: Vojtěch Cekota (ŘSZK)Pokračuje investice v Salaši

"Počasí způsobilo, že proti jiným letům na zimní údržbě komunikací šetříme, dokonce i proti loňskému roku, kdy také v lednu nebyl téměř žádný sníh," komentoval situaci provozně-technický náměstek Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) Ing. Radek Berecka. Poukázal na to, že povětrnostní podmínky dokonce umožnily pokračovat i v lednu na investiční akci - budování nového průtahu (silnice III/4972) v městské části Zlína Salaš. Dodavatel SMO Otrokovice zde staví v rámci společné investice Zlínského kraje a města nový chodník a vozovku v délce něco přes jeden kilometr. Součástí stavby je rovněž rekonstrukce vodovodu a přeložka kanalizace. Investiční náklady Zlínského kraje na tuto stavbu činí přibližně 11 milionů korun.