Ředitelství silnic Zlínského kraje


Přibývá kvalitních povrchů zastávek MHD

Zlín, Otrokovice 18. 12. 2008 - Tři zastávkové jízdní pruhy pro MHD ve Zlíně z raženého betonu byly v roce 2008 dokončeny na silnicích, jejichž majetkovým správcem je Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK). "Jsme rádi, že to umožnilo zvýšit kvalitu cestování v MHD. Úprava povrchu dalších sedmi zastávek je naplánována na rok 2009," říká ředitel ŘSZK Ing. Bronislav Malý.

Zastávka MHD Křiby má jízdní pruh z raženého betonu. / Foto: DSZO Nový povrch z raženého betonu, který se osvědčil jako nejtrvanlivější materiál pro nejvíce zatížené zastávky MHD, získaly letos v obou směrech zastávky Křiby na sídlišti Jižní Svahy a před několika dny byl dokončen stejnou technologií zastávkový jízdní pruh Pod Babou ve směru jízdy na sídliště. Povrch z raženého betonu předpokládá zhotovení kompletní konstrukce vozovky do hloubky zhruba 75 centimetrů, kde už začíná zemní pláň. "Tato technologie je nejdražší. Zhotovení jednoho zastávkového pruhu z raženého betonu v délce 20 metrů přijde průměrně na téměř půl milionu korun," uvedl provozně-technický náměstek ředitele ŘSZK Ing. Radek Berecka.

Obnovené zastávky jsou na plánku Zlína vyznačeny zeleně. / Mapa: DSZO

Tyto zastávky získaly současně zvýšené zakulacené obrubníky a novou dlažbu, což jsou investice města Zlína. Tyto speciální obrubníky umožňují vozidlům MHD zajíždět blíže k nástupišti. Mezi nástupní hranou vozidel a nástupištěm je menší výškový rozdíl, což usnadňuje nastupování a vystupování cestujících s kočárky, osob se sníženou pohyblivostí i vozíčkářů.

Kromě uvedených tří zastávek ŘSZK rovněž zajistilo prodloužení zálivu na zastávce Slunečná. Podkladem je zde betonová deska.

Na silnicích II. a III. třídy, jejichž majetkovým správcem je ŘSZK, je na území Zlína zřízeno 38 zastávek. V roce 2009 získají nový povrch z raženého betonu také zastávky Pod Babou ve směru do centra Zlína, Družstevní na obou stranách a U Zámku na obou stranách silnice. Povrch z materiálu salviacim (speciální rovněž velmi trvanlivý povrch, tvořený drenážním kobercem s prolitím cementovým mlékem) dostanou v příštím roce zastávky Dlouhá ve směru na Vršavu a Padělky I ve směru do centra města. Povrch salviacim v délce 20 metrů stojí asi 170 tis. korun.

"Po roce 2009 plánujeme rekonstrukci jízdních pruhů zastávek Burešov v obou směrech, Vysoká mez směrem do centra, Padělky I ve směru na Vršavu a Cigánov ve směru do centra. Po dokončení těchto rekonstrukcí budou všechny zastávky u našich silnic v bezproblémovém stavu," doplnil Radek Berecka.

Několik nových povrchů jízdních pruhů zastávek MHD pořídilo na své silnici I/49 také Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). "Byl opraven povrchu zálivu zastávky Šrámkova a Zahradnická v obou směrech. Pro rok 2009 se připravují projekty na zastávky Podhoří sídliště, Růžová a Louky křižovatka v roce 2009. Oceňuji také nové vodorovné značení na některých zastávkách," uvedl hlavní dispečer Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice Ing. Josef Polách. Novou úpravu získají také obě zastávky Trávníky v Otrokovicích.

"Jestliže obnovujeme náš vozový park a dostáváme do ulic Zlína a Otrokovic ve stále větší míře moderní nízkopodlažní vozidla, je důležité, aby tomu odpovídal i technický stav zastávek, které nejsou v našem majetku a o které se starají správci komunikací nebo město. Proto velmi vítáme, když vznikají nové zastávkové zálivy i nástupiště. Výsledkem je, že se kvalita cestování v MHD zvyšuje," řekl ředitel DSZO Ing. Josef Kocháň.

Počet přístupů

Návrat na úvodní stránku ŘSZK