Ředitelství silnic Zlínského kraje


Silničáři letos vyjeli odklízet sníh nezvykle brzy

Zlínský kraj 14. 10. 2009 - Podle kalendáře nečekaně brzy museli vyjíždět silničáři do terénu odstraňovat sníh z vozovek. První sypače v nové zimní sezoně vyjely na Vsetínsku už v úterý 13. října a pak především v noci na 14. října 2009. Mezi 2. a 3. hodinou ranní 14. října už zasahovalo na silnicích Vsetínska na sedm sypačů a tři traktory s radlicemi. V tomto období, ještě více než dva týdny před zákonným obdobím zimní pohotovosti, jsou takové zásahy velmi neobvyklé.

V dopoledních hodinách 14. října vyjely kromě techniky na Vsetínsku také sypače na Kroměřížsku a Zlínsku, aby ošetřily vozovky ve vyšších polohách svých obvodů - například úseky Tesák, Troják, Zádveřice – Horní Lhota, Petrůvka – Luhačovice.

V hornatých částech okresu Vsetín byla situace nejnáročnější. Mokrý sníh tam padal po celý den. Teplota vzduchu místy klesala až pod bod mrazu, takže povrch silnic se rychle ochladil a sníh zůstával ležet na vozovkách.

„Máme teď na silnicích osm sypačů a šest traktorů. Někde je na zemi 20 až 25 centimetrů sněhu a sníh dál padá. Mám hlášení, že už někde začaly pod sněhem praskat stromy,“ uvedl zhruba v 15 hodin jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka. Nejhorší situace byla na silnici I/35 v úseku z Horní Bečvy na hřeben Beskyd ke slovenské hranici. Na silnici zůstalo stát několik kamionů. Během dne nastalo i několik případů, že se kamion ve smyku vzpříčil a na čas zablokoval celou silnici a bránil i průjezdu sypačů. Sníh zůstává na silnicích především ve vyšších polohách – v oblasti Pusteven, Soláně, Velkých Karlovic, Dušné u Vsetína. Silničáři převážně odstraňovali sníh pluhováním, místy byl potřebný i posyp.

„Zásahy zimní údržby jsou v tomto kalendářním období velkou výjimkou,“ konstatoval ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje Ing. Bronislav Malý. „Já osobně tak časné nasazení zimní údržby nepamatuji,“ potvrdil Jaromír Kořistka. Až od 1. listopadu drží silničáři nepřetržitou pohotovost zimní údržby, až od listopadu budou také aktivní internetové stránky na serveru Ředitelství silnic a dálnic s aktuálními informacemi o sjízdnosti komunikací.

Zimní údržbu silnic zajišťují na území Zlínského kraje čtyři organizace Správy a údržby silnic (SÚS). Většina vozidel pro zimní údržbu má celoroční využití a pro zimní podmínky se přestavuje. Řada z těchto vozidel má ještě několik týdnů fungovat pro běžné silničářské práce. Přesto už je některá technika také v tomto čase připravena odklízet sníh a může být podle potřeby nasazena i v rámci tzv. letní pohotovosti. Také sklady všech SÚS už jsou předzásobeny posypovou solí i inertními materiály.

Podrobné plány zimní údržby jsou zpracovány od září. „Rozsah zimní údržby silnic na území našeho kraje zůstává přibližně stejný jako v loňském zimním období. Platí také rozhodnutí Zlínského kraje z roku 2006, podle něhož se 110 kilometrů málo využívaných silnic, na kterých není vedena hromadná autobusová doprava, udržovat nebude,“ upřesnil náměstek ředitele ŘSZK Ing. Radek Berecka. Určitou novinkou letošního plánu zimní údržby je skutečnost, že silnice II/487 ve Velkých Karlovicích se po dvou letech solení už nebude ošetřovat chemicky. Na žádost obecního úřadu se údržba vrací k pluhování a posypu inertními materiály.

Náklady ŘSZK na zimní údržbu silnic II. a III. třídy v předchozím zimním období 2008/2009 činily 122 milionů korun, bylo spotřebováno téměř 8 tisíc tun soli a 29 tisíc tun inertních materiálů. Podrobnou bilanci minulého zimního období zveřejnilo ŘSZK v tiskové zprávě z 16. dubna 2009.

Počet přístupů

Návrat na úvodní stránku ŘSZK