Ředitelství silnic Zlínského kraje


Mimořádná situace na silnicích

Zlínský kraj 15. 10. 2009 - Nečekaný prudký pokles teplot, spad velkého množství mokrého sněhu a místy silný vítr způsobily na silnicích ve Zlínském kraji v posledních dvou dnech vážné dopravní komplikace. Zejména v důsledku lámání větví stromů musel být zásadně omezen nebo zcela zastaven provoz na desítce úseků silnic II. a III. třídy.

Silničáři na Valašsku odstraňují z vozovky polámané větve. / Foto: SÚS Valašska Silničáři museli nečekaně v polovině října odstraňovat z vozovek ve vyšších polohách sníh a zajišťovat posyp. „Intenzita srážek značně vzorstla zejména během noci ze 14. na 15. října. Vznikaly silné poryvy větru, které společně s velkou vrstvou těžkého sněhu vyvracely stromy a lámaly větve podél komunikací. Silničáři v terénu úzce spolupracovali s jednotkami Hasičského záchranného sboru,“ uvedl náměstek ředitele Ředitelství silnic Zlínského kraje Ing. Radek Berecka. V kraji už bylo nasazeno 15 sypačů a 12 traktorů s radlicemi. Situace je o to složitější, že zimní období podle vyhlášky 104/1997 Sb. začíná až od 1. listopadu, takže v tuto dobu mají Správy a údržby silnic v pohotovosti jen omezený počet zimních mechanismů. Značná část techniky byla ještě využívána pro letní údržbu silnic.

Ve čtvrtek 15. října 2009 v 8.30 hodin byly uzavřeny následující úseky silnic II. a III. třídy:

„Situace se neustále vyvíjí. Některé silnice už byly během dne zprůjezdněny, na některé úseky se problémy opět vracejí,“ konstatoval Berecka v odpoledních hodinách. Silničáři vyzývají motoristy, aby své jízdy v oblastech zasažených kalamitou v maximální míře omezili nebo zrušili.


Předchozí tisková zpráva na téma zimní údržby silnic

14. 10. 2009 - Silničáři letos vyjeli odklízet sníh nezvykle brzy

Počet přístupů

Návrat na úvodní stránku ŘSZK