Silničáři přecházejí na zimní režim

Zlínský kraj - Nové období zimní údržby silnice je za dveřmi. Silničáři mají připraveny sypače s radlicemi i zásoby posypových materiálů. Okresní dispečinky začnou od 1. listopadu držet nepřetržitou pohotovost. Období zimní údržby silnic trvá podle zákona do konce března.

Které silnice se budou udržovat a jakou technologií

Pravidelná zimní údržba, to je zmírňování následků povětrnostních vlivů, bude prováděna již čtvrtým rokem odděleně pro krajské silnice (II. a III. tř.) a pro státní silnice (I. tř., D). Zlínský kraj zodpovídá za údržbu silnic II. a III. tříd.

Základním předpisem pro zabezpečení zimní údržby komunikací jsou plány zimní údržby silnic, které byly projednány s rozhodujícími orgány a organizacemi - Policií ČR, městskými úřady obcí s rozšířenou působností a některými dalšími subjekty.

Pokud jde o krajské silnice, chemický posyp (solení) bude podle plánu zimní údržby letos používán na 741 kilometrech dopravně nejzatíženějších silnic (45 %), inertními posypy (kamennou drtí) bude udržováno 916 kilometrů (55 %).

Přibližně 107 kilometrů silnic III. třídy s malým dopravním významem (6 % krajských silnic) se v zimě neudržuje. Tyto úseky budou opatřeny svislým dopravním značením, které řidiče na neudržovaný úsek předem upozorní.

Časové limity a odpovědnost

Pro účely zimní údržby jsou silnice rozděleny do tří skupin či pořadí. U každého pořadí platí jiné zákonné časové limity pro odstranění závad ve sjízdnosti. Pro silnice zařazené v I. pořadí je lhůta pro obnovení sjízdnosti 3 hodiny, ve II. pořadí 6 hodin a ve III. pořadí 12 hodin. Podrobné mapy plánu zimní údržby silnic i s jejich zařazením do příslušného pořadí najdou motoristé na webu Ředitelství silnic Zlínského kraje.

Zimní údržbu na krajských silnicích ve Zlínském kraji bude zajišťovat na základě uzavřených smluvních vztahů s Ředitelstvím silnic Zlínského kraje Sdružení SÚS 2015. Na území jednotlivých okresů pak budou zimní údržbu realizovat následující členové sdružení: Kroměříž - SÚS Kroměřížska, s. r. o., Uh. Hradiště - SÚS Slovácka, s. r .o., Vsetín - SÚS Valašska, s. r. o., a Zlín - SÚS Zlínska, s. r. o.

Údržbu silnic I. třídy na větší části území okresů Vsetín a Zlín bude pro ŘSD ČR zajišťovat obchodní společnost AVE CZ odpadové hospodářství, s. r. o., na části území okresu Vsetín pak společnost SÚS Valašska. V okrese Kroměříž to bude „Sdružení AMS" (SÚS Kroměřížska a AVE CZ, s. r. o.). Na území okresu Uh. Hradiště bude pro ŘSD ČR zajišťovat zimní údržbu obchodní společnost SÚS Slovácka.

Zásoby posypu a technika

Celkově bude v zimním období 2016-17 připraveno pro silnice II. a III. třídy na území celého kraje 61 sypačů pro posyp vozovek i odstraňování sněhu pluhováním, 98 traktorových radlic, 43 nakladačů a 16 ks těžké techniky (sněhových fréz, grejdrů apod.). Při maximálním nasazení může být do zimní údržby silnic zapojeno až 324 pracovníků.

Pro letošní zimní období je na skládkách a ve skladech SÚS připraveno 10 841 tun posypové soli a 15 280 tun kamenné drti.

Informovanost

Dispečinky zimní údržby budou držet po celé zimní období nepřetržitou službu. Směnový vedoucí sleduje vývoj počasí pomocí meteorologického systému METIS. Má přehled o místní předpovědi počasí i o vývoji povětrnostní situace v sousedních regionech. Dalším nemalým pomocníkem při rozhodování o výjezdu sypačů jsou automatizované meteostanice, které jsou instalovány u silnic na různých místech kraje. V současné době je jich v provozu 21, z toho tři u silnic II. třídy. Dispečeři dodávají informace také do celostátního informačního systému o sjízdnosti silnic, který provozuje Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Kontakty na dispečinky zimní údržby silnic

  • Kroměříž - 573 331 457, 602 507 964
  • Uherské Hradiště - 572 434 210, 739 052 869
  • Valašské Meziříčí - 571 611 686, 603 542 167
  • Zlín - 577 044 204, 602 436 601

 

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.