ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje





Historický most ve Velehradě je opět průjezdný

01.12.2011 16:24

Velehrad - Nejstarší most v krajské silniční síti (ev. č. 42822-1) v obci Velehrad je po rekonstrukci od 1. prosince 2011 opět průjezdný. Silničáři dali při jeho opravě velký prostor práci archeologů a projekt byl během stavby upraven, aby cenné archeologické nálezy zůstaly nepoškozeny i pro příští generace.

Opravený most 42822-1 ve Velehradě / foto: ŘSZKOprava velehradského mostu přes potok Salašku (silnice na Tupesy) byla zahájena 1. dubna letošního roku. „Tato stavba byla vzhledem k historické hodnotě mostu a archeologickým nálezům poměrně náročná a termín realizace se musel o měsíc prodloužit. Podařilo se najít shodu s památkáři, takže opravený most si uchová svou historickou hodnotu a přitom bude řádně sloužit motoristům," konstatoval ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje Ing. Bronislav Malý.

Během zemních prací pro vybudování úložných bloků nové nosné železobetonové desky mostu byly odkryty původní kamenné konstrukce a přizdívky kamenné klenby. Z toho důvodu bylo dodatečně rozhodnuto vybudovat nosnou konstrukci v delším rozpětí, s více úložnými bloky. Původní historická konstrukce včetně dvou úrovní kamenné dlažby na mostě byla podle požadavků památkářů ochráněna od nového betonu separační vrstvou.

Podle požadavku správce vodního toku Salaška bylo vyspraveno opevnění klenby mostu betonem a posílena ochrana opěr kamennou rovnaninou.

Opravený most 42822-1 ve Velehradě / foto: ŘSZKNa most se již hlavně z důvodu omezené šířky (jen jeden jízdní pruh) nemohou vrátit kamenné sochy, které stály do poloviny minulého století na jeho zábradlí. Z důvodu ochrany kulturní památky před většími otřesy byla pro opravený most stanovena omezená zatížitelnost do 6 tun.

Zhotovitelem stavby byla firma SWIETELSKY stavební, s. r.o., odštěpný závod Valašské Meziříčí. Z důvodu víceprací vyvolaných archeologickými nálezy se původní smluvní cena za tyto zakázku zvýšila z 10,3 na 11,3 milionu korun.

Slavnostního zprovoznění mostu 1. prosince 2011 se zúčastnili mimo jiné náměstci hejtmana Libor Lukáš a Jaroslav Drozd.

Vydáno ve spolupráci s KÚ ZK 

 


Předchozí tiskové zprávy na toto téma

25. 10. 2011 – Oprava velehradského mostu se o měsíc protáhne
01. 07. 2011 – Mimořádný kontrolní den na mostě ve Velehradě
22. 03. 2011 – Začne oprava historického mostu ve Velehradě

 


Počet přístupů: 4849, Tisk stránky



Uzavírky, objížďky

Letní pohotovost, kontakty

IROP (2014-2020)

ROP (2007-2013)

Stavby SROP

Evropský fond solidarity

Logo SFDI



Aktuality na Váš e-mail

Pro odběr aktuálních informací, prosíme, vložte svůj email.

 


Návštěvnost stránek

TOPlist

 


ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje | 2011 | Vypnout grafiku | Mapa webu | Code by PCHweb.cz | RSS