ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje

Silničáři začínají vysekávat trávu podél silnic

11.05.2011 06:46

Zlínský kraj - Po jarním sběru odpadků v příkopech a na silničních pozemcích podél krajských silnic začne v první polovině května sečení vzrostlé trávy. Silničáři odstraňují trávu v těsné blízkosti vozovek, především aby byl zajištěn dostatečný rozhled řidičů. Tyto práce zajišťují pro Ředitelství silnic Zlínského kraje na území čtyř okresů všechny čtyři organizace správy a údržby silnic (SÚS).

Sečení trávy podél silnic / foto: V. Cekota„Vysoká tráva zakrývá směrové sloupky podél silnic i některé dopravní značky a brání řidičům v náležitém rozhledu, zejména v zatáčkách a na křižovatkách. Proto se tráva podél silnic během vegetačního období seče. Začínáme už v první polovině května v západní a níže položené části kraje, kde tráva obvykle vyroste rychleji. Postupně se dostáváme až do nejvýše položených míst. Na každé silnici se během roku tráva seče celkem třikrát,“ uvedl provozně-technický náměstek ŘSZK Ing. Radek Berecka. První seč probíhá v květnu a červnu, druhá v létě během července a srpna a nakonec se sekačky na silniční pozemky a do příkop podél silnic vrátí ještě v září a v říjnu.

Někdy se tráva seče i v prodloužených směnách, a to i v brzkých ranních nebo pozdějších odpoledních hodinách. Místa sečení jsou vyznačena přechodným dopravním značením, na sekačkách zpravidla blikají oranžové majáčky. Řidiči by při předjíždění těchto mechanismů měli být velmi opatrní nebo raději chvíli počkat, aby nepředjížděli před zatáčkou či před vrcholem stoupání, kde nemají dostatečný rozhled.

ŘSZK zajišťuje sečení trávy podél krajských silnic mimo průjezdní úseky obcí. Uvnitř měst a obcí povinnost sečení trávy přechází podle zákona na obce. Na sečení trávy během celého roku 2011 má ŘSZK vyčleněno ve svém rozpočtu 21 milionů korun.

„Před sečením trávy musíme v březnu a v dubnu nejprve vysbírat odpadky. Lidé jich vyhážou podél silnic velké množství. Pracovníci SÚS je musí sbírat ručně. V celém kraji jsou to stovky pytlů odpadků, které musíme – samozřejmě za poplatek – ukládat na skládky,“ poznamenal Radek Berecka.

V příkopech se v posledních letech nachází velké množství PET lahví, obalů od potravin, ale i celých plastových sáčků s různorodým domovním odpadem, který se zřejmě někomu nevešel do kontejneru. Vypátrat jejich původce, který by byl za znečišťování životního prostředí odpovědný, se však většinou nepodaří. „Kdybychom však po zimě nevysbírali z příkopů odpadky, těžko bychom potom mohli použít na sečení trávy strojní sekačky,“ dodal Berecka. Náklady ŘSZK na sběr odpadků po uplynulé zimě činily zhruba jeden milion korun.

 


Počet přístupů: 5420, Tisk stránkyUzavírky, objížďky

Letní pohotovost, kontakty

IROP (2014-2020)

ROP (2007-2013)

Stavby SROP

Evropský fond solidarity

Logo SFDIAktuality na Váš e-mail

Pro odběr aktuálních informací, prosíme, vložte svůj email.

 


Návštěvnost stránek

TOPlist

 


ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje | 2011 | Vypnout grafiku | Mapa webu | Code by PCHweb.cz | RSS