ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje

Silničáři sečetli škody po velkém dešti

15.07.2011 13:50

Hostýnské vrchy - Pracovníci Ředitelství silnic Zlínského kraje dokončili soupis škod, které na silnicích II. a III. třídy způsobil příval vody po silném dešti 30. června 2011. Náklady na odstranění těchto škod se nyní odhadují na 17,8 milionu korun.

„Na odstraňování následků škod z působení přívalové vody zejména v oblasti Hpostýnských vrchů začali dělníci Správy a údržby silnic Kroměřížska, Správy a údržby silnic Zlínska a Správy a údržby silnic Valašska pracovat neprodleně. Největší škoda, kterou předběžně odhadujeme na 15 milionů korun, vznikla na silnici III/43816 mezi obcemi Brusné a Rusava. Bylo přerušeno dopravní napojení Rusavy. Během pěti dnů se však podařilo vybudovat provizorní jízdní pruh vedle silnice, kterou kousek nad obcí Brusné smetl rozvodněný potok Rusava. Vozidla včetně autobusů a nákladních automobilů už mohou do Rusavy opět zajíždět,“ popsal situaci ředitel ŘSZK Ing. Bronislav Malý.

„Silnice do Rusavy byla narušena v délce zhruba 120 metrů. Silničáři však vykopali na opačné straně silnice pruh o šířce asi 3,5 metru, zaplnili jej štěrkem a na štěrk položili živičný koberec. Během pěti dnů se tak podařilo vybudovat provizorní jízdní pruh vedle poškozené silnice. Vozidla včetně autobusů a nákladních automobilů už díky tomu mohou do Rusavy opět zajíždět. Platí zde však omezení rychlosti na 30 km/h. Do doby zprovoznění této provizorní komunikace jezdily osobní automobily do Rusavy náhradní trasou po lesní cestě a autobusové spojení nefungovalo,“ vysvětlil Jaroslav Drozd, náměstek hejtmana Zlínského kraje, zodpovědný za oblast dopravy.

V potoku Rusavě protékala po silném dešti tzv. padesátiletá voda. Ta podemlela silnici, až se původní živičný koberec rozlámal na kusy a spadl do koryta.

„Poškozenou silnici do obce Rusavy se budeme snažit opravit a zprůjezdnit v obou jízdních pruzích ještě do zimy,“ řekl Bronislav Malý. Prostor se zaměřuje, vznikají geologické posudky a návrhy technického řešení opravy. ŘSZK bude při opravě spolupracovat s podnikem Lesy ČR, který je správcem vodního toku. Městský úřad v Bystřici pod Hostýnem svolal 11. července za účelem koordinace prací na odstraňování povodňových škod společné jednání všech zainteresovaných subjektů.

Další škody, které způsobil na konci června silný déšť, již byly drobnějšího charakteru: v Rusavě zničený kus vozovky a propustek, v Rusavě i v Brusném utržený břeh vodoteče včetně krajnice, ve Slavkově porušený povrch vozovky, v lokalitě Hostýn-Lázně porušená krajnice a příkop. Další podobné škody na krajských silnicích jsou evidovány v osadách Lušová, Hovízky, Komárovice a v Malé Bystřici na Vsetínsku a ve Všemině ve zlínském okrese. Přibližně 800 tisíc korun stálo v zasažené oblasti prvotní uvolnění a pročištění silnic, příkopů, uličních vpustí a propustků.

Tisková zpráva vydána ve spolupráci s KÚ Zlínského kraje

Fotogalerie

Poškozená silnice Brusné - Rusava / foto: ŘSZK  Poškozená silnice Brusné - Rusava / foto: ŘSZK  Poškozená silnice Brusné - Rusava / foto: ŘSZK  Budování provizorního jizdního pruhu u poškozené silnice u Brusného / foto: ŘSZK  Škody na silnicích po silném dešti / foto: ŘSZK  Poškozený chodník po velkém dešti ve Všemině / foto: ŘSZK

Související téma

20. 05. 2010 - Silnice zaplavila velká voda
25. 06. 2009 - Příval vody strhl dva mosty a ničil na Valašskomeziříčsku

 

 


Počet přístupů: 5334, Tisk stránkyUzavírky, objížďky

Letní pohotovost, kontakty

IROP (2014-2020)

ROP (2007-2013)

Stavby SROP

Evropský fond solidarity

Logo SFDIAktuality na Váš e-mail

Pro odběr aktuálních informací, prosíme, vložte svůj email.

 


Návštěvnost stránek

TOPlist

 


ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje | 2011 | Vypnout grafiku | Mapa webu | Code by PCHweb.cz | RSS