ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje

Žádný z krajských mostů není letos v havarijním stavu

07.03.2013 08:25

Zlínský kraj - Výsledky pravidelného každoročního hodnocení stavu mostů na silnicích II. a III. třídy obdrželo v těchto dnech od specializované firmy Ředitelství silnic Zlínského kraje. Známka celkového hodnocení všech krajských mostů se oproti loňskému roku nezměnila a zůstává na hodnotě 3,51. V kraji však tentokrát není evidován žádný most v havarijním stavu.

Nový most 4982-1 byl v r. 2012 postaven v Nivnici / foto: ŘSZK

„Během uplynulého roku 2012 jsme investovali do oprav nebo výstavby deseti mostů. Proinvestovaná částka z našeho rozpočtu činila asi 50 milionů korun. Na rekonstrukci mostů byly využity rovněž dotační zdroje v rámci Regionálního operačního programu Střední Morava ve výši přes čtyři miliony korun. Pro nás i pro motoristy je jistě potěšující, když v posledním hodnocení nemáme, a je to poprvé od vzniku ŘSZK v r. 2001, žádný most zařazen do kategorie havarijní (7)," uvedl ředitel ŘSZK Ing. Bronislav Malý. Podařilo se také mírně zvýšit počet mostů v kategorii bezvadný (1) ze 77 k 1. 1. 2012 na 83 k 1. 1. 2013. Stavební údržba z provozních (neinvestičních) prostředků ŘSZK byla v uplynulém roce realizována u 14 mostů a stála 11,2 milionu korun.

Nové nebo komplexně zrekonstruované mosty přibyly v loňském roce v Nivnici, Všemině, Kychové, Salaši, Zlámance, Ludslavicích, Jankovicích, Komárně, Kunkovicích a na rekonstruované silnici II/432 u Zástřizel. V letošním roce 2013 plánuje ŘSZK investovat do rekonstrukcí a staveb nových mostů přibližně 63 milionů korun, na neinvestiční stavební údržbu mostů vynaloží dalších 10 milionů korun.

Grafické a statistické vyhodnocení mostů zadává ŘSZK odborné firmě PavEx® Consulting, s. r. o., se sídlem v Brně. Závěrečná hodnotící zpráva vychází z údajů, měření a prohlídek v 2. polovině roku 2012. Opírá se o výsledky běžných prohlídek všech objektů, což je práce mostařů ŘSZK, a hlavních prohlídek mostů v režii autorizovaných specialistů. Technický stav mostů se hodnotí sedmibodovou stupnicí: 1 - bezvadný stav, 2 - velmi dobrý stav, 3 - dobrý stav, 4 - uspokojivý stav, 5 - špatný stav, 6 - velmi špatný stav, 7 - havarijní stav.

Ve Zlínském kraji se zatím dařilo v dlouhodobém srovnání průměrnou známku hodnocení stavu mostů mírně zlepšovat. Například před deseti lety (1. 1. 2003) činila průměrná známka hodnocení krajských mostů 3,81.

Na silnicích II. a III. třídy je v kraji evidováno 723 mostů, z toho 8 mostů nebylo hodnoceno (jde většinou o železniční podjezdy a podchody).

Některé další údaje a grafy z posledního hodnocení stavu mostů jsou zveřejněny na internetové stránce ŘSZK.

 


Počet přístupů: 660, Tisk stránkyUzavírky, objížďky

Letní pohotovost, kontakty

INTERREG V-A

IROP (2014-2020)

ROP (2007-2013)

Stavby SROP

Evropský fond solidarity

Logo SFDI 


 


ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje | 2018 | Zapnout grafiku | Mapa webu | Code by PCHweb.cz | RSS