ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje

Když nesněží a nemrzne, nejsou ani výtluky

09.01.2014 09:25

Zlínský kraj - Zástupci Ředitelství silnic Zlínského kraje mohou být s průběhem letošní zimy poměrně spokojeni. Po celé týdny se drží teplota vzduchu převážně nad bodem mrazu a v nížinách neleží žádný sníh. Proto také sypače zimní údržby silnic vyjíždějí méně často, než bývá v této části roku obvyklé. Povrch vozovek je zatím téměř bez výtluků.

Od října do konce roku 2013 stála zimní údržba silnic II. a III. třídy necelých 24 milionů korun. Bylo pluhováno 15,5 tisíce kilometrů krajských silnic, při posypu najely sypače necelých 33 tisíc kilometrů. Spotřebovalo se 1 229 tun soli a 3 239 tun inertního posypu. V letech, kdy je dostatek sněhu a často mrzne, bývají tato čísla mnohem vyšší. Například během výrazně chladnějšího počasí, které panovalo v říjnu až prosinci 2010, byly náklady na zimní údržbu dvojnásobné, pluhovalo se až desetinásobně více kilometrů silnic. Spotřeba soli tehdy činila 3 695 tun a inertního posypu téměř 13 tisíc tun.

„Určitá část nákladů na zimní údržbu silnic je konstantní bez ohledu na počasí. Na podzim se například rozmisťují v terénu zásněžky, musí se v plném rozsahu připravit technika, po celou zimu se drží nepřetržitá služba na dispečincích a sypače jsou v pohotovosti, i když se nevyjíždí. Ale výsledná částka nákladů je samozřejmě výrazně nižší než v období, kdy je krajina i v nížinách pod sněhem a kdy vlhké vozovky namrzají," uvedl ředitel ŘSZK Ing. Bronislav Malý.

Velký přínos zatím mírného průběhu zimního počasí spočívá podle ředitele ŘSZK v tom, že nastal zatím jen malý počet tzv. mrazových cyklů (zmrznutí a rozmrznutí vody v drobných prasklinkách vozovek), takže se do prvního lednového týdne roku 2014 nestačily vytvořit téměř žádné výtluky a povrch vozovek je oproti jiným letům v poměrně dobrém stavu. Je šance, že i když ještě přijde zimní počasí, jarní opravy výtluků už nebudou muset být tak rozsáhlé jako v některých jiných letech a že se motoristům bude po silnicích lépe a bezpečněji jezdit.

Pracovníci organizací Správa a údržba silnic, kteří zimní údržbu krajských silnic zajišťují, nezahálejí, ani když nesněží. „Teplé počasí umožňuje, aby se věnovali i jiným pracím, se kterými se normálně počítalo až na jaře," upřesnil provozně-technický náměstek ŘSZK Ing. Radek Berecka. Silničáři tak mohli i v prosinci a na začátku ledna například opravovat svodidla, svislé dopravní značení, dosypávat krajnice, vyřezávat uschlé stromy podél silnic apod.

 


Počet přístupů: 3115, Tisk stránkySjízdnost

Uzavírky, objížďky

IROP (2014-2020)

ROP (2007-2013)

Stavby SROP

Evropský fond solidarity

Logo SFDIAktuality na Váš e-mail

Pro odběr aktuálních informací, prosíme, vložte svůj email.

 


Návštěvnost stránek

TOPlist

 


ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje | 2011 | Zapnout grafiku | Mapa webu | Code by PCHweb.cz | RSS