ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje

Sklady soli jsou plné, technika připravena. Zima může začít

31.10.2014 13:27

Zlínský kraj - Nové období zimní údržby silnic začíná 1. listopadu 2014 a bude trvat do konce března 2015. V posledních týdnech už silničáři připravovali zimní techniku, kontrolovaly se zásoby posypových materiálů, funkčnost dispečinků, rozdělovaly se kompetence a upřesňovaly komunikační kanály.

Které silnice se budou udržovat

Síť silnic I., II. a III. třídy ve Zlínském kraji má podle silniční databanky ŘSD celkovou délku zhruba 2 142 kilometrů. Pravidelná zimní údržba, to je zmírňování následků povětrnostních vlivů, bude zajišťována na všech úsecích dálnic, rychlostních komunikací a silnic I. a II. tříd i na většině silnic III. třídy. Podle nařízení, které schválila již v roce 2012 Rada Zlínského kraje, se přibližně 108 kilometrů silnic III. třídy s malým dopravním významem v zimě neudržuje. Tyto úseky budou opatřeny svislým dopravním značením, které řidiče na neudržovaný úsek předem upozorní.

„Pokud jde o silnice v majetku Zlínského kraje, chemický posyp (solení) bude podle plánu zimní údržby letos používán na 675 kilometrech dopravně nejzatíženějších silnic (38 %), inertními posypy (kamennou drtí) bude udržováno 981 kilometrů (56 %). V porovnání se zimním obdobím 2012/2013 je to o 71 kilometrů více solených silnic," uvedl krajský radní pro dopravu Ing. Jaroslav Kučera, člen koordinační skupiny pro zimní údržbu silnic.

Časové limity a odpovědnost

Z hlediska důležitosti komunikací jsou pro účely zimní údržby silnice rozděleny do tří skupin či pořadí. U každého pořadí platí jiné zákonné časové limity pro odstranění závad ve sjízdnosti. Pro silnice zařazené v I. pořadí je lhůta pro obnovení sjízdnosti 3 hodiny, ve II. pořadí 6 hodin a ve III. pořadí 12 hodin.

Zimní údržbu na krajské silniční síti (silnice II. a III. třídy) ve Zlínském kraji zajišťují na základě uzavřených smluvních vztahů obchodní organizace: SÚS Kroměřížska se sídlem v Kroměříži, SÚS Slovácka se sídlem v Uherském Hradišti, SÚS Valašska se sídlem ve Valašském Meziříčí a SÚS Zlínska se sídlem ve Zlíně.
Na státních silnicích ve Zlínském kraji bude zimní údržbu zajišťovat pro většinu úseků v okresech Vsetín a Zlín obchodní společnost AVE CZ odpadové hospodářství se sídlem v Praze. Některé silniční úseky v kraji budou pro ŘSD v zimě udržovat také SÚS Kroměřížska, SÚS Slovácka a SÚS Valašska.

Zásoby posypu a technika

Pro letošní zimní období je ve skladech SÚS připraveno 11,5 tisíce tun soli a 18,8 tisíce tun kamenné drti, další potřebné množství je smluvně zajištěno k odběru v průběhu zimní sezony. „Značné množství posypového materiálu zůstalo ve skladech z minulé zimy, která byla nezvykle mírná. O to méně se muselo nakupovat," poznamenal ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý. Posyp pro doplňování sypačů bude připraven na 14 místech v kraji. Správy a údržby silnic mají k dispozici 62 sypačů, 114 traktorových radlic, 41 nakladačů a 18 kusů těžkých mechanismů. Zimní údržbu bude zajišťovat při plném nasazení 346 pracovníků.

Informovanost

Dispečinky zimní údržby budou držet po celé zimní období nepřetržitou službu. Směnový vedoucí každého ze čtyř okresních dispečinků bude sledovat vývoj počasí pomocí meteorologického systému METIS. Bude využívat rovněž aktuální údaje z automatických meteostanic, instalovaných na 21 místech na území kraje. Informace z dispečinků budou předávány do celostátního systému, který provozuje Ředitelství silnic a dálnic.

Některé další informace o zimní údržbě silnic, sjízdnost komunikací, telefonní čísla na dispečinky, dopravní značky Zimní výbava a Sněhové řetězy

Vydáno ve spolupráci s KÚ ZK

 


Počet přístupů: 3562, Tisk stránkySjízdnost

Uzavírky, objížďky

INTERREG V-A

IROP (2014-2020)

ROP (2007-2013)

Stavby SROP

Evropský fond solidarity

Logo SFDIAktuality na Váš e-mail

Pro odběr aktuálních informací, prosíme, vložte svůj email.

 


Návštěvnost stránek

TOPlist

 


ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje | 2011 | Zapnout grafiku | Mapa webu | Code by PCHweb.cz | RSS