ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje

Silničáři uklízejí vozovky a jejich nejbližší okolí po zimě

30.03.2022 12:03

Zlínský kraj - Na krajských silnicích začaly v březnu úklidové práce po zimě, od dubna na ně navážou i lokální vysprávky výtluků. Odpadky podél silnic sbírají silničáři ručně. Inertní posypový materiál a nečistoty z provozu odstraňují z okrajů silnic zametací vozy. Vše bude hotovo do konce června.

Zametací vůz SÚS Zlínska v akci / foto: V. Cekota

Již ve druhé polovině března, i když tento měsíc ještě patří do období zimní údržby silnic, začali silničáři uklízet některé krajské silnice, příkopy kolem nich a jejich nejbližší okolí a zbavovat je zbytků posypového materiálu, nečistot a odpadků. Od dubna začnou také lokální vysprávky případných výtluků, které vznikly na vozovkách během zimy.

Silničáři každoročně projedou po zimě se svými mechanismy všechny krajské silnice, aby je zbavili zbytků inertního posypového materiálu a sesbírali také všechny odpadky, které se mohly objevit v příkopech nebo v těsném okolí silnic. Vyčištění příkopů je jednou z podmínek, aby se kolem silnic mohlo později provádět bez komplikací sečení trávy. Úklid důležitějších silnic, které byly v zimě udržovány chemickým posypem, mohl začít již přibližně v polovině března, úklid silnic, kde se používaly inertní posypové materiály, musí počkat až do chvíle, kdy už nebude hrozit žádné sněžení ani náledí, aby se případné zbytky posypu nemusely uklízet dvakrát.

„Na úklid silnic a sběr odpadků vynakládáme každoročně nemalé finanční prostředky," uvedl ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý. V posledních čtyřech letech to bývaly průměrně tři miliony korun. Odpadky se musí ručně posbírat, odvézt na skládku, a ještě i zaplatit za jejich uložení. Z příkopů a krajských silnic se tak každoročně odveze okolo 200 tun různého odpadu. Převažují PET láhve a plasty, výjimkou nejsou staré pneumatiky, autobaterie a různé oblečení. Obvykle se vozí na skládku i použitý inertní posyp ze silnic, sebraný zametacími vozy, ale občas se už také využívá jeho recyklace - po separaci nečistot lze pak kamennou drť na posyp silnic znovu použít.

Úklid po zimě probíhá za běžného silničního provozu. V místě úklidu zůstává volný alespoň jeden jízdní pruh. Řidiči jsou na to upozorňováni přechodným dopravním značením. Měli by snížit rychlost a dbát zvýšené opatrnosti.

Jarní úklidy vozovek skončí na silnicích v I. pořadí důležitosti (asi jedna třetina krajských silnic) začátkem dubna, na ostatních silnicích v polovině května.

Zametací vůz SÚS Zlínska v akci / foto: V. CekotaÚklid silnic po zimě na Valašsku / foto: SÚS ZlínskaÚklid silnic po zimě na Valašsku / foto: SÚS Zlínska

 

 


Počet přístupů: 865, Tisk stránkyUzavírky, objížďky

Letní pohotovost, kontakty

INTERREG V-A

IROP (2014-2020)

ROP (2007-2013)

Stavby SROP

Evropský fond solidarity

Logo SFDI 


 


ŘSZK - Ředitelství silnic Zlínského kraje | 2018 | Vypnout grafiku | Mapa webu | Code by PCHweb.cz | RSS