Dokončili jsme vloni 22 staveb a již máme připraveny další pro rok 2024

Zlínský kraj - Ředitelství silnic Zlínského kraje dokončilo v uplynulém roce 22 investičních staveb na rekonstrukcích krajských silnic a mostů v celkové hodnotě 611,5 milionu korun. Nyní již intenzivně připravuje investiční akce na rok 2024. Budou mezi nimi i čtyři velké stavby v celkové hodnotě téměř 850 milionů korun.

Uplynulý rok 2023 byl již 22. rokem působnosti krajské příspěvkové organizace Ředitelství silnic Zlínského kraje. Jejím úkolem je kompletní majetková správa silnic II. a III. třídy a investorská činnost při opravách, rekonstrukcích a výstavbě silniční infrastruktury ve vlastnictví Zlínského kraje. Během minulého roku dokončilo ŘSZK 22 investičních silničních staveb v celkové hodnotě 611,5 milionu korun. Pro jejich financování byly využity jak prostředky přidělené z rozpočtu Zlínského kraje, tak dotace Státního fondu dopravní infrastruktury a z evropských fondů v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. Dohromady včetně neinvestičního příspěvku od Zlínského kraje mělo ŘSZK v uplynulém roce k dispozici 1,2 miliardy korun.

Z 22 dokončených staveb minulého roku byla jedna zahájena již v roce 2022 (Slavičín-Hrádek, průtah) a tři začaly již v roce 2021 (Kladná Žilín, Velký Ořechov, Valašské Příkazy - Študlov). Finančně nejnákladnější stavbou bylo narovnání silnice a výstavba nového mostu nad železniční tratí mezi obcemi Valašské Příkazy a Študlov (viz výše) za 130,6 milionu korun. Dokončené stavby loňského roku mají v součtu délku téměř 13 kilometrů.  Kompletní přehled všech dokončených staveb v roce 2023 lze vyhledat v tabulce na webu ŘSZK zde: Investiční stavby • Ředitelství silnic Zlínského kraje (rszk.cz)

Do letošního roku přecházejí z roku 2023 dvě investiční stavby – rekonstrukce silnice II/494 Vlachovice - Vrbětice a silnice III/4975 Pohořelice. Nové stavební akce budou zahajovány po skončení zimního období.

„S rozsáhlou investiční činností počítáme také v roce 2024. Již nyní máme jasno o zahájení čtyř velkých staveb za bezmála 850 milionů korun. Budou spolufinancovány z fondů Evropské unie a také ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý. Smlouvy o dílo má už v tuto chvíli ŘSZK podepsané se zhotoviteli rekonstrukce silnice II/438 Bystřice pod Hostýnem – Hlinsko pod Hostýnem (3,4 km; 235,6 milionu korun), silnice II/497 Uherské Hradiště – Bílovice (2,5 km; 263,7 milionu korun) a přestavby mostu ev. č. 49725-1 v Napajedlích (134,9 milionu korun). Před vypsáním je veřejná zakázka na rekonstrukci téměř 10 kilometrů silnice II/481 z Prostřední Bečvy přes Soláň do Velkých Karlovic. Práce na vyjmenovaných čtyřech stavbách budou pokračovat ještě v roce 2025, u Bystřice pod Hostýnem i v roce 2026.

Na seznamu menších plánovaných investic v hodnotě zhruba od 10 do 40 milionů korun z prostředků Zlínského kraje jsou pro rok 2024 například stavební akce: rekonstrukce silnice III/36740 v Bělově, výstavba okružní křižovatky na silnicích II/432 a II/438 v Holešově-Všetulích, přestavby dvou mostů na silnici III/05735 ve Vsetíně (směrem na Dušnou) a jednoho mostu na silnici III/01877 v Zubří nebo rekonstrukce silničních úseků III/36740 v Halenkovicích a III/4972 ve Zlíně-Malenovicích (Švermova ul.). Celkové náklady na uvedených šest staveb činí podle investičních záměrů 126,5 milionu korun.

Na začátku roku 2024 má ŘSZK schválen ve svém rozpočtu investiční příspěvek od Zlínského kraje ve výši 290 milionu korun. „Obrátili jsme se na kraj s žádostí o povýšení této částky. Máme naději, že by o tom mohlo pozitivně rozhodnout krajské zastupitelstvo na začátku března. Jsme přesvědčeni, že prostředky vynaložené na rekonstrukce a modernizace krajské dopravní infrastruktury jsou dobře investované a přispějí ke zkvalitnění života v našem kraji,“ řekl Bronislav Malý.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.